10 lat obecności PHN na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie

poniedziałek, luty 13, 2023 - 13:14

Od debiutu PHN na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2013 r. minęło 10 lat. Na przestrzeni tych lat Grupa rozwijała swoją działalność oraz prowadziła program inwestycyjny w różnych segmentach rynku. Wartość portfela nieruchomości wzrosła w tym czasie z 1,9 mld PLN na początku 2013 r. do 3,6 mld obecnie, co plasuje PHN w czołówce największych firm nieruchomościowych w Polsce.

Od debiutu na GPW w 2013 r. Grupa PHN znacząco się rozwinęła. Przez 10 lat spółka znacznie rozszerzyła zakres prowadzonej działalności i jest aktywna nie tylko w segmencie biurowym, ale także mieszkaniowym, logistycznym oraz doradczym. Szczególnie w ostatnich latach widoczne było znaczne przyśpieszenie rozwoju PHN – do Grupy dołączyły m.in. Chemobudowa-Kraków, Wilanów Office Park oraz Hotel Regent. W okresie 2013 - 2023 Grupa zbudowała ponad 80 tys. mkw. powierzchni biurowej w Warszawie oraz ponad 50 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej, co daje łącznie niemal 1.000 mieszkań w Warszawie, Gdyni i Łodzi. Największą inwestycją realizowaną przez PHN jest kompleks biurowy SKYSAWA, zlokalizowany w ścisłym centrum Warszawy, który dostarczy na rynek ok. 35 tys. mkw. powierzchni.

W swojej działalności spółka kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju. Nowopowstające inwestycje wyposażone są w energooszczędne i innowacyjne rozwiązania. Budynki są certyfikowane w najbardziej rozpoznawalnych systemach certyfikacji ekologicznej – BREEAM i LEED. W ramach akwizycji do portfela dołączyły nieruchomości zlokalizowane w różnych częściach kraju m.in. Andersia Business Center w Poznaniu, Alchemia w Gdańsku, a w Warszawie Wilanów Office Park oraz Hotel Regent. Zgodnie z przyjętą strategią, sprzedawane są te nieruchomości, które nie generują odpowiednich zysków lub nie pasują do docelowej struktury portfela nieruchomości, a osiągane zyski przeznacza m.in. na wypłatę dywidendy, realizację programu inwestycyjnego lub zakup nieruchomości.

Debiut na giełdzie zwiększył wiarygodność spółki, a także otworzył nowe możliwości pozyskania kapitału zewnętrznego, dzięki któremu m.in. realizowany jest program inwestycyjny. W 2019 r. ustanowiono siedmioletni program emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld PLN. W ramach programu uplasowane zostały dotychczas dwie emisje o łącznej wartości 485 mln PLN. Warto zwrócić uwagę, że PHN jest spółką dywidendową, która co roku wypłaca dywidendę. Łącznie przez 10 lat spółka wypłaciła w sumie 288 mln PLN dywidendy.

10 lat obecności na Giełdzie Papierów Wartościowych to dla nas okazja do refleksji i podsumowania minionej dekady rozwoju naszej Grupy. Prowadzimy transparentną politykę informacyjną i konsekwentnie dzielimy się zyskami z naszymi Akcjonariuszami, wypłacając co roku dywidendę. Naszym celem strategicznym pozostaje zwiększanie wartości spółki i wzrost efektywności – podsumowała Magdalena Kacprzak, Dyrektor Biura Marketingu, Strategii, Relacji Inwestorskich i PR Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Włączenie PHN w poczet spółek giełdowych oznaczało, że Grupa zaczęła podlegać rygorystycznym przepisom prawnym zawartym w aktach prawnych regulujących europejski i polski rynek kapitałowy. Przynależność do społeczności giełdowej wiąże się także z koniecznością przestrzegania zasad informowania i raportowania oraz zachowania transparentności. PHN trzykrotnie uzyskał miano „Transparentnej Spółki Roku” w ramach rankingu przygotowanego przez Instytut Rachunkowości i Podatków wspólnie z Gazetą Giełdy i Inwestorów Parkiet. Ponadto PHN wielokrotnie otrzymywał wyróżnienia  w konkursie „The Best Annual Report” organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków.

***

Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości

Polski Holding Nieruchomości (PHN) jest jednym z największych w Polsce podmiotów w sektorze nieruchomości komercyjnych pod względem wartości portfela. Portfel Grupy obejmuje ponad 150 aktywów nieruchomościowych o wartości rynkowej ok. 3,6 mld PLN. Działalność PHN skoncentrowana jest w Warszawie oraz największych regionalnych miastach, m.in. w Poznaniu, Trójmieście, Łodzi, Katowicach, Krakowie i we Wrocławiu. Spółka ma wieloletnie doświadczenie w sektorach: biurowym, handlowym i logistycznym, zarówno w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów inwestycyjnych. Od 13 lutego 2013 roku PHN jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Magdalena Kacprzak - Dyrektor Biura Marketingu, Strategii, Relacji Inwestorskich i PR

Kom. +48 721 000 071; Tel. +48 22 850 91 34; E-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl

Magdalena Kacprzak - Dyrektor Biura Marketingu, Strategii, Relacji Inwestorskich i PR

Kom. +48 721 000 071; Tel. +48 22 850 91 34; E-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl

Powrót do listy aktualności