Dobre wyniki finansowe Grupy PHN za 2022

środa, Kwiecień 26, 2023 - 08:05

Grupa Kapitałowa PHN, dzięki konsekwentnie realizowanej polityce dywersyfikacji działalności oraz ścisłej kontroli kosztów własnych, po raz kolejny odnotowała dobre wyniki finansowe. Mimo trudnych warunków rynkowych i makroekonomicznych, skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 627,0 mln PLN, co oznacza wzrost o 30,5 proc. licząc rok do roku. Grupa PHN wypracowała 157,9 mln PLN zysku EBITDA i 30,0 mln PLN zysku netto.

W turbulentnych warunkach rynkowych skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy PHN, uzyskane m.in. w segmentach najmu, deweloperskim, i budowlanym wyniosły 627,0 mln PLN, co oznacza wzrost o 30,5 proc. licząc rok do roku. Grupa wypracowała 157,9 mln PLN zysku EBITDA i zamknęła rok 2022 zyskiem netto na poziomie 30 mln PLN, którego spadek odnotowany został głównie w efekcie gwałtownego wzrostu kosztów finansowania dłużnego oraz wzrostu stóp kapitalizacji.

2022 r. był dla nas bardzo wymagający. Jednak, mimo tych licznych trudności, obiektywnie od nas niezależnych, był kolejnym, w którym udało się naszej spółce osiągnąć stabilne wysokie wyniki finansowe. Grupa PHN skutecznie stawiła czoła niesprzyjającym warunkom rynkowym wynikającym z agresji Rosji na Ukrainę: kryzysowi energetycznemu i inflacji, ze wszystkimi złymi ich konsekwencjami. Nasza podstawowa działalność pozostała dochodowa. Udało się nam poprawić wynik z najmu, kluczowym segmencie działalności operacyjnej, a wyniki w segmencie deweloperskim, drugim co do znaczenia, utrzymaliśmy na poziomie zbliżonym do 2021 r. – powiedział Marcin Mazurek, prezes zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Dzięki zdywersyfikowanej działalności jesteśmy mniej narażeni na spowolnienie, niż firmy działające w segmentach rynku szczególnie narażonych na wzrost stóp procentowych i kosztów kredytowania, np. mieszkaniowym. Oczywiście w trudnych czasach jeszcze większą wagę przywiązujemy do kontroli kosztów, dzięki czemu stabilizujemy nasze wyniki. W okresie spowolnienia kontynuujemy naszą strategię zdywersyfikowanego rozwoju, realizujemy rozpoczęte inwestycje i przygotowujemy kolejne, tak by spółka w pełni skorzystała z lepszej koniunktury i ożywienia na rynku nieruchomości – dodał Marcin Mazurek.

Portfel Grupy PHN obejmuje ponad 150 wydzielonych biznesowo nieruchomości o wartości rynkowej około 3,7 mld  PLN, co plasuje spółkę w ścisłej czołówce największych firm branży w Polsce.

Grupa PHN konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku powierzchni biurowych. W 2022 r. prowadzono aranżacje dwóch flagowych nowo oddanych budynków biurowych klasy A w Warszawie, największym i najbardziej prestiżowym rynku tj.: kompleksu SKYSAWA zlokalizowanego w ścisłym centrum stolicy oraz INTRACO Prime na Muranowie. Na początku 2022 r. Grupa PHN sfinalizowała z PKO Bankiem Polskim długoterminową umowę najmu biurowca SKYSAWA. Biurowiec o łącznej powierzchni około 35 tys. mkw. GLA został w całości wynajęty największej polskiej instytucji finansowej, która utworzy w nim swoją nową siedzibę. Była to jedna z największych tego typu transakcji na polskim rynku w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe na tym prestiżowym obiekcie, który po przekazaniu do użytkowania będzie znacząco partycypował w powiększonych przychodach z najmu. W INTRACO Prime po wynajęciu ok. 25 proc. powierzchni przez PERN, kontynuowane są rozmowy z kolejnymi najemcami.

Grupa PHN, mimo widocznego spadku zainteresowania mieszkaniami przez Polaków, spowodowanego podwyżkami oprocentowania kredytów hipotecznych, pozostawała także aktywna w segmencie deweloperskim. Spółka kontynuuje rozpoczęte w pierwszym półroczu 2022 r. budowy dwóch kompleksów mieszkalnych: we Wrocławiu – Osiedla ŁAN, oraz z segmentu premium KOLEJ NA 19, z doskonałą lokalizacją w centrum miasta, przy ulicy Kolejowej w Warszawie. W ubiegłym roku w obu projektach odnotowano pierwsze rezerwacje, a przewidziana podaż z obu lokalizacji to 320 nowych mieszkań, których planowane przekazanie nastąpi w 2024 r. Obecnie trwa sprzedaż mieszkań w osiedlu Młoda Białołęka w Warszawie, i jeśli duże zainteresowanie się utrzyma, wzmocnione preferencyjnymi kredytami z programu Bezpieczny Kredyt 2%, możliwe jest rozpoczęcie budowy kolejnych etapów osiedli w Warszawie i Łodzi.

Pandemia COVID-19 znacząco przyśpieszyła rozwój usług e-commerce w Polsce, największego rynku w regionie, szacowanego obecnie na ok. 100 mld zł, z perspektywą wzrostu o 50% w ciągu 3-4 lat, w związku z czym obserwujemy ogromne zainteresowanie najmem wysokiej klasy powierzchni magazynowych położonych w atrakcyjnych lokalizacjach. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy rozbudowę powierzchni magazynowej i biurowej parku logistycznego PHN Pruszków. Na początku 2023 r. przekazaliśmy naszemu najemcy – firmie DPD Polska, spółce-córce globalnego koncernu i jednemu z liderów na rynku przesyłek kurierskich w Polsce, prawie 4 tys. mkw. dodatkowej nowoczesnej i funkcjonalnej powierzchni magazynowej. Oznacza to, że DPD Polska będzie dysponował ponad 18 tys. mkw. w naszym obiekcie.

Zamierzamy dalej rozwijać się w tym perspektywicznym segmencie rynku, dlatego też PHN i Hillwood, amerykański deweloper i firma zarządzająca obiektami magazynowymi, podpisały umowę joint venture w sprawie budowy parku logistycznego w Zgorzelcu. W przygranicznym mieście w województwie dolnośląskim planujemy wspólnie realizację kompleksu z potencjałem ok. 220 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej i uzupełniającej powierzchni biurowej.

Celem strategicznym Grupy PHN jest konsekwentne zwiększanie wartości spółki i dalsza poprawa efektywności. Budowane budynki biurowe i mieszkalne charakteryzują się  wysoką  jakością i designem. Dzięki stosowaniu innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań są nie tylko funkcjonalne  ale i  energooszczędne, co plasuje firmę w grupie liderów na rynku nieruchomości. Projekty realizowane przez spółkę znajdują uznanie wśród inwestorów i międzynarodowych ekspertów.

***

 

Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości

Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości jest wiodącym inwestorem i zarządzającym na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jest jedną z największych spółek sektora pod względem wartości rynkowej portfela, który skupia ok. 150 nieruchomości i ok. 600 ha gruntów na terenie całego kraju (m.in. w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście i we Wrocławiu). PHN ma wieloletnie doświadczenie zarówno w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów deweloperskich. Spółka od lutego 2013 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Polski Holding Nieruchomości S.A.

Magdalena Kacprzak - Dyrektor Biura Marketingu, Strategii, Relacji Inwestorskich i PR

Kom. +48 721 000 071; Tel. +48 22 850 91 34; E-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl

Polski Holding Nieruchomości S.A.

Magdalena Kacprzak - Dyrektor Biura Marketingu, Strategii, Relacji Inwestorskich i PR

Kom. +48 721 000 071; Tel. +48 22 850 91 34; E-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl

Powrót do listy aktualności