Polski Holding Nieruchomości podsumowuje wyniki za 2018: zysk netto wyniósł 47,8 mln PLN, przychody z najmu 160,0 mln PLN

środa, Marzec 20, 2019 - 19:23

Grupa Kapitałowa PHN zwiększyła przychody z najmu do 160,0 mln PLN w 2018 r. wobec 149,7 mln PLN w 2017 r. oraz zysk netto o ponad 50 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. PHN wykazuje oczekiwaną dynamikę wzrostu i ma dalszy potencjał rozwoju, który będzie kontynuowany w kolejnych latach.

W 2018 r. Grupa Kapitałowa PHN zanotowała wzrost zysku netto do 47,8 mln PLN wobec 31,4 mln PLN, który nastąpił głównie w wyniku wzrostu wyniku z najmu i wzrostu wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych oraz wzrostu udziału w zyskach jednostek współzależnych. EBITDA wyniosła 66,6 mln PLN, co oznacza poprawę o niespełna 80 proc. w porównaniu do 2017 r.

W minionym roku wypracowaliśmy bardzo dobre wyniki operacyjne. Koncentrujemy się obecnie na realizowaniu kluczowych projektów rozwojowych oraz optymalnym wykorzystaniu możliwości jakie przynosi sytuacja na rynku nieruchomości. W związku z tym intensyfikujemy program inwestycyjny w różnych segmentach rynku i realizujemy kolejne projekty polegające na wykorzystaniu naszych kompetencji do świadczenia usług z zakresu zarządzania inwestycjami. Widzę także duże szanse na dalszą poprawę efektywności ekonomicznej spółki oraz budowę jej wartości. - powiedział Marcin Mazurek, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Na dobre i rosnące wyniki finansowe Grupy Kapitałowej PHN wpływa skuteczna realizacja kolejnych inwestycji. Do największych osiągnięć minionego roku należy uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę dla inwestycji przy ul. Świętokrzyskiej 36 w Warszawie i przygotowanie placu budowy. Obecnie finalizowana jest procedura wyłonienia generalnego wykonawcy. W styczniu br. firma zakończyła prace na budowie pawilonu handlowego dla Ski Team i uzyskała pozwolenie na jego użytkowanie miesiąc przed planowanym terminem. Projekt został zrealizowany w formule BTS (built to suit) przy uwzględnieniu założeń i standardów najemcy. Umowa najmu została podpisana na 15 lat od dnia przekazania sklepu z możliwością przedłużenia najmu na kolejne 5 lat. Dynamicznie rozwija się także projekt magazynowy HILLWOOD&PHN PRUSZKÓW. Trzy dotychczas wybudowane hale o łącznej powierzchni ponad 40 tys. mkw. są w pełni wynajęte renomowanym najemcom, a dla czwartego budynku, będącego obecnie w fazie budowy, został w ostatnim czasie pozyskany kolejny najemca tj. firma Expeditors Polska. Pierwsi najemcy m.in. DPD Polska, Cosentino, Westwing, Rexxer, Sopro, Qlink, Mazop i CAT LC  już wprowadzili się do obiektu. Docelowa wielkość parku wyniesie około 55 tys. mkw. GLA.

PHN kontynuuje prace budowalne swoich inwestycji mieszkaniowych - luksusowego kompleksu apartamentów Yacht Park w Gdyni oraz osiedla mieszkaniowego VIS À VIS WOLA. Sprzedaż mieszkań w ramach obydwu projektów jest na bardzo zadowalającym poziomie - w ramach pierwszego etapu inwestycji VIS À VIS WOLA sprzedanych zostało ponad 90 proc. mieszkań dostępnych w tym etapie. W ramach drugiego etapu, niespełna pół roku po uruchomieniu sprzedaży, sprzedanych zostało ponad 43 proc. mieszkań. W ramach inwestycji Yacht Park sprzedanych lub zarezerwowanych zostało 66 proc. apartamentów z wystawionych obecnie na sprzedaż. Ponadto przygotowywanych jest kilka kolejnych projektów mieszkaniowych.

W ostatnim czasie spółka podpisała ze Skarbem Państwa list intencyjny w sprawie włączenia do Grupy Kapitałowej PHN firmy Chemobudowa Kraków i Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki. Przedmiotem listu jest podjęcie prac w celu objęcia przez Skarb Państwa nowej emisji akcji PHN, w drodze subskrypcji prywatnej, w zamian za wkład niepieniężny w postaci należących do Skarbu Państwa akcji spółek Chemobudowa Kraków i Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki.

Koncepcja włączenia Chemobudowy Kraków i Centrum Biurowego Plac Grunwaldzki do Grupy Kapitałowej PHN ma na celu maksymalizację wartości spółek i wykorzystanie efektu synergii. Chciałbym podkreślić, że włączenie do Grupy Kapitałowej PHN dużej i doświadczonej spółki, takiej jak Chemobudowa Kraków i Centrum Biurowego Plac Grunwaldzki będzie kolejnym ważnym krokiem w rozwoju naszej firmy. Jest to zgodne z naszymi planami zakładającymi wzrost wartości Grupy Kapitałowej PHN, jak również poszerzanie własnych kompetencji i skali inwestycji. - podkreślił Marcin Mazurek, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

W listopadzie ubiegłego roku PHN podpisał list intencyjny z firmą Polnord oraz jego dwoma spółkami zależnymi w sprawie nabycia przez spółkę budynków biurowych „Betheone” oraz Befree” w ramach projektu „Wilanów Office Park” położonych w Warszawie przy ul. Branickiego 15-17. W ostatnim czasie Grupa Kapitałowa PHN kupiła również działkę o powierzchni prawie 14 ha, wchodzącą w skład zasobu własności rolnej Skarbu Państwa, która znajduje się w sąsiedztwie nieruchomości, na której realizujemy projekt HILLWOOD&PHN Pruszków. 

Z sukcesem realizowana jest współpraca z Polskim Holdingiem Hotelowym, w ramach której PHN jest inwestorem zastępczym przy realizacji procesu inwestycyjnego Hotelu Moxy w Poznaniu - Ławicy. Uruchomienie hotelu planowane jest do końca 2019 r. Planowany hotel o powierzchni całkowitej ponad 5,3 tys. mkw. będzie oferował 120 pokoi, dysponował zapleczem gastronomicznym, salą spotkań, fitness clubem oraz parkingiem na 89 miejsc. W ubiegłym roku PHN wybrał firmę Polski Holding Hotelowy na operatora hotelu Moxy i Residence Inn w Warszawie przy al. Wilanowskiej 372. Będzie to połączenie dwóch marek światowego operatora Marriott International: Moxy oraz Residence Inn. Umowa obejmuje pięcioletni okres prowadzenia działalności hotelarskiej i świadczenia kompleksowych usług.

 

***

 

Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości

Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości jest wiodącym inwestorem i zarządzającym na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jest jedną
z największych spółek sektora pod względem wartości rynkowej portfela, który skupia ok. 140 nieruchomości i blisko 700 ha gruntów o wartości ok. 2,5 mld zł. Działalność Grupy Kapitałowej PHN skoncentrowana jest w Warszawie oraz największych regionalnych miastach  m.in. w Poznaniu, Trójmieście, Łodzi oraz Wrocławiu. Ogólna powierzchnia GLA nieruchomości wchodzących w skład portfela nieruchomości Grupy Kapitałowej PHN wynosi około 320.000 mkw. PHN ma wieloletnie doświadczenie zarówno w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów deweloperskich. Spółka od lutego 2013 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Dodatkowych informacji udziela

Magdalena Kacprzak - Dyrektor Biura Marketingu, Strategii, Relacji Inwestorskich i PR

Kom. +48 721 000 071; Tel. +48 22 850 91 34, E-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl