Solidne wyniki finansowe Grupy Kapitałowej PHN za trzy kwartały 2018: 119,5 mln PLN przychodów z najmu i 37,9 mln PLN zysku netto

środa, Listopad 21, 2018 - 17:34
Pierwsze trzy kwartały 2018 r. były dla Grupy Kapitałowej PHN okresem znaczącej poprawy podstawowych wskaźników operacyjnych i finansowych. Przychody z najmu osiągnęły poziom 119,5 mln PLN wobec 112,0 mln PLN w analogicznym okresie ubiegłego roku, na co wpłynęło przede wszystkim zawarcie nowych umów najmu. Kontynuowana jest realizacja projektów deweloperskich - na warszawskiej Woli rozpoczęta została budowa i sprzedaż drugiego etapu osiedla VIS À VIS WOLA oraz działania w zakresie akwizycji.
 
W okresie trzech kwartałów 2018 r. Grupa Kapitałowa PHN zanotowała wzrost zysku netto o ponad 70% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, który nastąpił głównie w wyniku zmiany wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych.
 
W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki finansowe. Zwiększyliśmy zarówno przychody z najmu, jak i zysk netto. Warto podkreślić, że skorygowana EBITDA wyniosła 45,6 mln PLN, co oznacza poprawę o niespełna 11 proc. w porównaniu do trzech kwartałów 2017 r. Grupa Kapitałowa PHN wykazuje oczekiwaną dynamikę wzrostu i ma dalszy potencjał rozwoju, który będzie kontynuowany w kolejnych kwartałach. - powiedział Marcin Mazurek, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.
 
Na solidne i rosnące wyniki finansowe Grupy Kapitałowej PHN wpływa skuteczna realizacja kolejnych inwestycji. W związku z otrzymaniem prawomocnego pozwolenia na budowę inwestycji przy ul. Świętokrzyskiej 36 Warszawie, trwa postępowanie na wybór generalnego wykonawcy. Biurowiec przy Świętokrzyskiej 36 będzie jednym z pierwszych w Warszawie z bezpośrednim dostępem do metra - stacji Rondo ONZ.
 
W październiku br. PHN wybrał firmę Chopin Airport Development na operatora hotelu Moxy i Residence Inn w Warszawie przy al. Wilanowskiej 372. Będzie to połączenie dwóch marek światowego operatora Marriott International: Moxy oraz Residence Inn. Umowa obejmuje pięcioletni okres prowadzenia działalności hotelarskiej i świadczenia kompleksowych usług. W ramach współpracy z Chopin Airport Development kontynuowany jest również projekt budowy hotelu Moxy przy lotnisku w Poznaniu - Ławicy, w którym Grupa Kapitałowa PHN pełni funkcję inwestora zastępczego. W lipcu br. został wybrany generalny wykonawca inwestycji tj. firma Warbud i nastąpiło rozpoczęcie prac budowalnych. Planowany hotel o powierzchni całkowitej ponad 5,3 tys. mkw. będzie oferował 120 pokoi, dysponował zapleczem gastronomicznym, salą spotkań, fitness clubem oraz parkingiem na 89 miejsc.
 
W trzecim kwartale 2018 r. Grupa Kapitałowa PHN rozpoczęła budowę i sprzedaż drugiego etapu osiedla VIS À VIS WOLA. Kontynuowane były również prace budowlane pozostałych inwestycji mieszkaniowych - luksusowego kompleksu apartamentów Yacht Park w Gdyni oraz pierwszego etap osiedla mieszkaniowego VIS À VIS WOLA.
Sprzedaż mieszkań w ramach obydwu projektów jest na bardzo zadowalającym poziomie - w ramach pierwszego etapu inwestycji VIS À VIS WOLA sprzedanych zostało blisko 80 proc. mieszkań dostępnych w tym etapie, a na kolejnych 10 proc. zawarte są umowy rezerwacyjne. W ramach drugiego etapu, niespełna dwa miesiące po uruchomieniu sprzedaży zarezerwowanych zostało ok. 15 proc. mieszkań. W ramach inwestycji Yacht Park sprzedanych lub zarezerwowanych zostało ok. 50 proc. apartamentów z wystawionych obecnie na sprzedaż.
 
Grupa Kapitałowa PHN z powodzeniem realizuje również działania w zakresie akwizycji. W listopadzie br. podczas pierwszego przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości wchodzącej w skład zasobu własności rolnej Skarbu Państwa, Grupa Kapitałowa PHN zaproponowała najwyższa cenę za działkę położoną w obrębie Parzniew gmina Brwinów, która znajduje się w sąsiedztwie nieruchomości Grupy Kapitałowej PHN, na której realizowany jest projekt HILLWOOD&PHN Pruszków. W ostatnim czasie podpisany również został list intencyjny z firmą Polnord oraz jego dwoma spółkami zależnymi w sprawie nabycia przez Grupę Kapitałową budynków biurowych „Betheone” oraz Befree” w ramach projektu „Wilanów Office Park” położonych w Warszawie przy ul. Branickiego 15-17.
 
Planowana akwizycja dwóch budynków biurowych położonych w Warszawie, o łącznej powierzchni najmu ok. 18 tys. mkw. jest elementem realizowanej przez PHN strategii i ma na celu zwiększenie udziału nowoczesnej powierzchni komercyjnej w portfelu nieruchomości Spółki. Przez cały czas uważnie i starannie obserwujemy rynek w celu wyselekcjonowania kolejnych nieruchomości spełniających nasze kryteria. Liczymy, że nieruchomości, w sprawie których podpisaliśmy list intencyjny, wzbogacą nasz portfel o nowoczesną powierzchnię biurową. - dodał Marcin Mazurek, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.
 
W październiku br. Polski Holding Nieruchomości S.A. po raz czwarty został nagrodzony w konkursie „The Best Annual Report 2017” organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków. Spółka otrzymała wyróżnienie miesięcznika „Rachunkowość” za najlepsze sprawozdanie finansowe w sWIG80.
 
 
***
 
Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości
Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości jest wiodącym inwestorem i zarządzającym na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jest jedną z największych spółek sektora pod względem wartości rynkowej portfela, który skupia ok. 140 nieruchomości i blisko 700 ha gruntów o wartości ok. 2,5 mld zł. Działalność Grupy Kapitałowej PHN skoncentrowana jest w Warszawie oraz największych regionalnych miastach  m.in. w Poznaniu, Trójmieście, Łodzi oraz Wrocławiu. Ogólna powierzchnia GLA nieruchomości wchodzących w skład portfela nieruchomości Grupy Kapitałowej PHN wynosi około 320.000 mkw. PHN ma wieloletnie doświadczenie zarówno w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów deweloperskich. Spółka od lutego 2013 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
 
 
Dodatkowych informacji udziela
Magdalena Kacprzak - Dyrektor Biura Marketingu, Strategii, Relacji Inwestorskich i PR
Kom. +48 721 000 071; Tel. +48 22 850 91 34, E-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl